
Automatikus készlet újraértékelés – Időszaki átlagár kezelés

Kontrolling
Forgalmi beszámoló új elvek szerint számolja az önköltséget és az abból származó profit-ot az értékesítési bizonylatkora.
Ez Időszaki átlagáras módszer esetén kritikus.
Új kapcsoló: Önköltség (ELÁBÉ, gyártási költség) és nyereség számítása. Alapértelmezetten ki van kapcsolva.
Ha ez a kapcsoló ki nincs bekapcsolva, akkor nem számít önköltséget (és profitot).
A fejlesztés eredményeképpen több lezárt időszakot átölelő forgalmi kimutatás is futtatható. Hiszen forgalmi tételenként nézi a záró átlagárat, nem a teljes kimutatás időszakára.
Fontos fejlesztés, hogy ezáltal lehetőség van előzetes nyitott értékesítési bizonylatok (rendelés, stb.) önköltségének számítására is a jelenlegi nyilvántartási és önköltségi árral.
Egy érdekes, és sok mindenre használható új funkcióval bővült a – már eddig is komplex – készlet beszámoló.
Egy adott dátum tartományra egy gomb nyomásra le lehet kérni úgy a készletet (és a szokásos egyéb kulcs-számokat), hogy a dátum tartomány minden napjára visszamenőlegesen kiszámolja az adatokat. Az “Időszakra …” gombra a program bekér egy dátum tól-ig tartományt, és utána jön a beszámoló: minden napra lekér egy-egy készlet beszámolót a megadott paraméterekkel, és ezeket a nap-cikk-raktár hármasokat jeleníti meg egyszerre. Úgy működik, mintha minden napra lekérnénk egy-egy beszámolót, és összeraknánk egy táblázatba. Természetesen nemcsak az aktuális készletet, hanem a tervezett értékeket (foglalt, elérhető, gazdálkodási, rendelendő) is kiszámolja visszamenőlegesen, mintha azokon a napokon kértük volna le.
Nem kérdéses, hogy a termelésirányítási feladatok ellátásához nagy odafigyelésre, s legfőképp egy jól működő rendszerre van szükség. Ilyen egy minőségi termelésirányítási rendszer is, amely minden esetben elősegíti a termelési folyamatok minél gyorsabb és zökkenőmentesebb lebonyolítását. Ugyanakkor a termelésirányítási rendszer önmagában nem elég a garantált sikerhez, mivel a rendszer szerves részét kell hogy képezze a projekt-kontrolling is.
Az ERP rendszerek esetében számtalanszor előtérbe kerül a projekt-kontrolling kérdésköre, azonban a válaszok nem mindig egyértelműek.
Az ERP rendszerek kapcsán a projekt-kontrolling alapvetően a projektvezetőt szolgálja, s abban segíti, hogy a projekt kezdetétől a végéig, minden információval tisztában legyen, s hogy a kapott információkból fontos következtetéseket vonhasson le. A projekt-kontrolling valójában egy dinamikus körforgás, amely állandó információáradatban is képes a megfelelő adatokat kezelni, s azokat kiemelni. A kontrolling szinte minden folyamatot elősegít a tervezéstől a nyomon követésig, ugyanakkor óriási szerepet kap a legkülönfélébb előrejelzésekben, az imént említett információ szolgáltatásban, s még a visszacsatolások folyamataiban is. Mivel a projekt egy komplex feladatokat átölelő egyedi tevékenység, így rendelkezik meghatározott ütemtervvel is, s a projekt-kontrolling a megfelelő ütemezésben is nagy szerepet játszik.