A Projekt modul segítségével a felhasználónak lehetősége nyílik az erőforrások hatékony szervezésére, az idő és anyagfelhasználás követésére.
Projekt alapokon működő vállalatok ügyvitelében nagyon fontos a projektek nyilvántartása, az üzleti folyamatok szegmentálása, az előzetes költségtervezés és az utólagos kontrolling.
A Projekt egy egyedi, komplex, időszaki tevékenység, melynek célja, hogy valamilyen terméket vagy szolgáltatást hozzon létre.
Egyedi – abban az értelemben, hogy a projekt alapjaiban különbözik a cég szokványos, állandóan ismétlődő folyamataitól.
Időszaki – abban az értelemben, hogy a projekt egy bizonyos időintervallumra szól, van kezdete és vége. A Projekt modul segítségével a felhasználónak lehetősége nyílik az erőforrások hatékony szervezésére, az idő és anyagfelhasználás követésére. Ha az árut egy bizonyos projektre szerzem be, más projektre nem lehet kiadni. A készletértékelés is projektesen szét van bontva, a készletet nem csak raktárra, hanem raktárra és az alatt projektre lehet leszűrni.
A projektek jobb kezelése érdekében tetszőleges hierarchiát hozhatunk létre, akár 9 szintig, ezáltal a költségeket úgy is al-projektek alá lehet rendelni, hogy a bevételeket a fő-projekt generálja. A projektekhez tetszőleges dokumentumok (file-ok) csatolhatók, melyek csoportosíthatók típusok (pl. ajánlat, szerződés, stb.) szerint.
A projektek kezdeti szakaszában is (tervezési és rendelési fázistól) hatékony eszközöket nyújt a pénzügyi elemzésre, előzetes cash-flow készítésére.
Létrehozhatunk projekt ajánlatokat, melyeket elfogadásuk esetén projektekké konvertálhatunk. Számos ajánlat azonban az előkészítő elemzések után már nem jut el abba a fázisba, hogy projekt legyen belőle. Ebben az esetben az addig ráfordított kötségek veszteséget jelentenek, de összehasonlíthatalanul kisebbet, mint egy sikertelen projekt teljes költsége.
Projekt modulban a ,,Projekt” menüpontra kattintva láthatóak a sorszámmal és munkaszámmal rendelkező projektek.
Projekt ablak alapvető felosztása #
Baloldalt a táblázatos nézet jobb oldalt pedig az adatmezők találhatóak különböző füleken.
Részletek gomb megnyomásával lehet kiszélesíteni a táblázatos nézetet.
Ezt a táblázatot a ,,Mentés” gomb használatával ki lehet exportálni excelbe.
Fej szinten #
- Kód A Projekt kódja/neve
- Leírás: Projekt neve, leírása. Szabad mező, visszakereséshez érdemes a megfelelő kereső szavakkal feltölteni. A Projekt leírása mejelenik a nyomtatványokon is, ajánlaton, vevői rendelés visszaigazolásokon is, külföldi partner esetében érdemes angol nyelvet használni.
- Felettes projekt: Lefúrással hozzárendelhetjük a létrehozandó projektet egy már meglévőhöz. Új kód kell a projekthez, de valamilyen módon kapcsolódik egy korábbi munkával/projektel. Ilyen kapcsolódás a pótmunka, a garancia, amit a Tulajdonság 3 mezőben kell még jelölni.
- Egységek használata: Le van-e a projekt projekt-egységekre bontva? Projekt-típusból jön, DF-ként. Ha true, akkor kötelező projekt-egységet megadni. Azokra a projektekre, amiknél be van állítva egységekre való megosztás, minden értékesítési és egyéb bizonylat tételeken plusz mező hivatkozik a projekt-egység kódra. A
- Státusz: Lezárt/Folyamatban/Sztornó. Ez a mező nem szerkeszthető.
Egy projektet ha már használtunk valahol akkor nem lehet törölni, csak lezárni vagy sztornózni.
Lezárt projektre már nem rögzíthetünk bizonylatot. - Felettes projekt: A projektekhez al-projeteket rendelhetünk, fastruktúrában rendezettek.
Akár 9 szintű hierarchiát is létrehozhatunk.
A felettes utólag is átírható, még akkor is ha történt már rá rögzítés. Nagyon nagy előnye a fastruktúrába rendezett projekteknek, hogy például a forgalmi beszámolónál ha gyűjtő projektet adunk meg, akkor megjelenik az összes, a fában alatta levő projekt is. - Fázis: Milyen fázisban van a projekt:Ajánlat/Pótmunka/Megrendelt/Szerződött/Lezárt. Ez egy informatív adat, felhasználó által szerkeszthető
- Referencia szám: Bármilyen hasznos információ kerülhet ide, pl. iktatószám, ügyfél szerződés száma.
- Szerződés száma: Amennyiben eltér a szerződésszám a projekt-kódtól, itt rögzítésre kerülhet.
- Adat-tulajdonos: Az adat-tulajdonos megadásával módunkban áll felhasználó szinten is korlátozni a partnerekhez való hozzáférési jogot. Objektum típusonként paraméterezhető, hogy adott panelhez (ObjTypes-hoz) tartozik-e adattulajdonos kezelés. Ha nincs, akkor ez a mező szürke, nem szerkeszthető.
Általános adatok #
- Típus: A típus egyfajta csoportosítása a projekteknek, megadhatjuk, hogy milyen típusú projektről van szó (pl. Kivitelezés, Karbantartás, Berendezés gyártás, Szervíz)
- Profit center: Flexium automatikusan kitölti a Tulajdonság mezők alapján.
- Kontrollált / Ktg-típus: Flexium automatikusan kitölti a Tulajdonság mezők alapján.
- Esély: (százalék): ajánlati fázisban, az ajánlat megnyerésének esélye. Üzleti lehetőségként is használhatjuk ezt a mezőt.
- Indító üzletkötő: Ki volt az indító üzletkötő. Utólag lekérdezhető, hogy milyen forgalmat generáltak az egyes üzletkötők.
- Beszerző: A bizonylatnak ki a beszerzője, a személyi törzsből választható.
- Projekt-vezető: Ki felelős a teljes projektért, ki a projekt vezetője.
- Helyszíni-vezető: Ki a felelős a projekt helyszínén.
- Vevő: A projekthez rendelt vevő (megrendelő)
- Vevő besorolás: lenyíló mező (Generál kivitelező, Végfelhasználó, Viszonteladó)
- Fő ügyfél: Fő megrendelő neve. Amennyiben egy viszonteladóval dolgozunk, neki számlázunk, de fontos azt is tudni, hogy ki a fő megrendelő.
- Részletes leírás: Opcionális. A projekt leírás kiegészítése lehet. Itt 250 karakterig lehet részletesebb leírást adni a projekthez, míg a projekt leírása 100 karakter hosszú lehet. Ez a szöveg nem jelenik meg bizonylatokon, míg a Projekt leírás mező tartalmát feltüntetjük a nyomtatványokon is.
- Bizonylat áll. megj.: Ide beírt szöveg minden bizonylatra (Ajánlat, Rendelés stb.) rákerül automatikusan (ez a bizonylaton törölhető, módosítható)
- Zárolt: Zárolt projektre már nem történhetnek mozgások.
- Zárolt megjegyzés: A zároláshoz kapcsolódó megjegyzés, ami megjelenik hibaüzenetként ha mégis próbálunk dolgozni a projekttel.
- Zárolt dátum Tól-Ig: A projekt befagyasztási periódusa.
- Érvényes Tól-Ig: A projekt érvényességi periódusa.
Dátum információk #
- Ajánlatkérés dátuma: Az vevőtől jövő ajánlatkérés beérkezésének dátuma.
- Ajánlat dátuma: Az ajánlat kiküldésének dátuma.
- Ajánlat érvényességének számítása: milyen szabály szerint számítja a rendszer az ajánlat érvényességét
- Ajánlat érvényessége: A kiadott ajánlat érvényességének lejárta.
- Megrendelés dátuma: A megrendelés beérkezésének dátuma.
- Szerződés dátuma: Szerződés esetén annak dátuma.
- Projekt várható kezdete:
- Teljesítési határidő:
- Lezárás dátuma:
- Garanciális idő lejárta:
- Jóteljesítési idő lejárta:
Pénzügy #
- Fizetési feltétel (ha meg van adva, akkor a számlán innen jön a fizetési feltétel)
- Részletfizetések táblázat. Itt rögzítjük a visszatartásokat. Például leszámlázzuk a projektet, de a 10%-át garanciaként visszatartjuk, csak egy év múlva fizetjük ki. Ha a fej projekthez van fizetési részletezés (részletfizetések) megadva, akkor azzal töltődik fel a számla részletfizetés táblázat. típusokat lehet felsorolni.
- Típus: pl. jóteljesítési, garanciális visszatartás
- Fizetési határidő: meddig kell a fennmaradó összeget kifizetni.
- Százalék: hány százalékát a számlának tartottuk vissza
Cím #
Vevő szállítási cím: Kitöltése fontos, mivel ezt a címet használja a rendszer a különböző nyomtatványokon, pl. Ajánlat, Szállítói megrendelés.
Amennyiben a cím szerepel a vevő címei között a Flexiumban, akkor a Vevő szállítási címei közül kiválasztva automatikusan kitöltődnek az Utca, a Város, az Irányítószám és az Ország mezők. De teljesen új cím is rögzíthető.
- Utca
- Város
- Irányítószám
- Tartomány
- Lezárás dátuma
- Ország
- Megye
- Cím szövegesen
Dokumentumok #
- Projekt dokumentáció: A Projekthez csatolható dokumentációk, tervek, táblázatok, grafikonok. Itt csak az elérési út van lerögzítve. A File-ra kattintva a hozzá kapcsolt alkalmazást nyitja meg, és megjeleníti az adott dokumentumot.
Megjegyzések: hosszabb szöveges információ vihető fel