Készlet adatok mentése
Rövid bemutató a készlet adatok mentése funkcióról: helyes használata és a funkció beállítása.
A funkció lényege röviden:
- A rendszer külön táblában (Logisztika / „Aktuális készlet”) tárolja cikkenként és raktáranként az aktuális készletet és a foglaltsági adatokat (foglalt, rendelt, elérhető, gazdálkodási készlet)
- A cikk-törzsben is tárolja ezeket az adatokat, de paraméterezhető, hogy mely raktárakra. Pontosabban tíz különálló raktár-listát (kvázi halmazt) lehet definiálni, és mind a tíz raktár-listára kiszámolja és eltárolja a számított értékeket a cikk rekordban.
A cikkben tárolt adatokat bármely táblázatban (pl. beszámolókban) meg lehet jeleníteni a cikk származtatott mezőjeként.
Ezeket az adatokat a rendszer real-time (bizonylatok hozzáadásakor) vagy/és ütemezve (inkrementális szervizzel) képes frissíteni.
A frissítéskor cikkenként naplózza az adat-frissítést. Ezáltal real-time frissítési beállítás esetén minden kliens-en mindig (!) az aktuális készlet adatok jelennek meg.
Lehetőség van a következőkre:
- A cikkben tárolt adatokat bármilyen bizonylaton, beszámolóban meg lehet jeleníteni származtatott (un PDF) mezőként.
Tehát pl. vevői rendelésen meg lehet jeleníteni, hogy a fő raktárainkban összesen (vagy akár külön-külön) mennyi az adott cikk elérhető készlete.
Hasonlóan egy tételes bizonylatok elemzése beszámolóba is meg lehet mutatni ugyanezen értékeket.
Real-time frissítés esetén ezek mindig az aktuális értékeket mutatják - WebShop ill. külső rendszer szinkronizálásnál nincs szükség bonyolult készlet beszámoló exportra, elég az aktuális készlet táblát exportálni direktben
- Lehet gyors beszámolókat írni, amik már az eltárolt adatok alapján dolgoznak, nem kell a naplókat használni minden esetben
A funkciót a Modul-beállítások / Logisztika beállítások képernyőn a „Készlet-frissítés” fülön lehet paraméterezni:
- „Készlet-adatok frissítése folyamatosan (real-time)” – ezzel lehet a real-time üzemet bekapcsolni.
Ekkor minden bizonylat automatikusan frissíti az adatokat. De (!) un. „after commit event”-et használ a funkció, így a bizonylatok hozzáadását (a tranzakciókat) nem lassítja - „Cikk-ben folyamatos készlet adatok frissítése” – A cikk tábla frissítését lehet kikapcsolni. Ez csak akkor indokolható, ha nagyon kevés cikket használ a cég, de azokat folyamatosan, nagyon nagy intenzitással forgalmazza. Ekkor felesleges lock-olást építenénk be a rendszerbe, ami extrém forgalom esetén lassítaná a rendszert.
- „Rendelt/foglalt adatok frissítése” – A rendelt/foglalt/elérhető/gazdálkodási készlet információk frissítése.
Kikapcsolt állapotban csak az aktuális készletet frissíti a rendszer.
A bekapcsolása elméletben lassítja az SQL szerver működését abban az esetben, amikor nagyon nagy az előzetes erőforrás (PreResFlow) tábla.
Ez akkor lehet kritikus, amikor a real-time frissítés is be van kapcsolva. Ugyanis ekkor mind a Stockflow, mind a PreResFlow tábla index állománya be kell, hogy legyen cache-lve a MySQL szerver memóriájában. Különben lelassul a szerver, hiszen minden bizonylatkor számol.
Ütemezett inkrementális szerviz használatával ezt a szerver terhelést lehet csökkenteni. - Raktár-listák használata:
Tíz darab független listát lehet készíteni explicit módon vagy keresési feltételek megadásával (XML vagy Json formában). A cikkekben ezekre a raktárakra számítja ki a készlet adatokat.
A listák formátuma: vesszővel, pontosvesszővel vagy tabulátorral elválasztott lista
pl.: „KP,GYOR”