• info@flexium.hu
  • +36/30 210-2385
  • Magyar
  • English
Kapcsolat
Flexium
  • Vállalatirányitási rendszer
    • Vállalatirányítási rendszerek
    • Flexium ERP
    • Modulok
    • CRM
    • Webshop
    • PDA – Mobilalkalmazás
  • Szolgáltatások
  • Áraink
  • Rólunk
  • Tudásbázis
  • Kézikönyv
  • Hírek

Hírek

  • Kezdőlap
  • Funkcionalitások

Legutóbbi bejegyzések

  • Új biztonsági funkció: Táblázat-beállításokhoz tartozó jogosultságok objektum-szintű szabályozása
  • Postai irányítószám törzs használata
  • Értékesítési vezetőt keresünk ERP Rendszer, CRM, és Webshop értékesítésére
  • Zárolások ideiglenes feloldásának lehetősége
  • Flexium árak ezentúl Euróban!

Kategóriák

  • Egyéb kategória 1
  • FacebookPost 1
  • Funkcionalitások 16
  • Hírek 13
  • Marketing 31
  • News 2
  • Oktató anyagok 12
  • Tools 2
  • Videos 2

Címkék

Angolul CRM CRM rendszer EDI EKÁER ERP Rendszer Felhő Házipénztár Integrált Java Jogosultság-kezelés Kontrolling Könyvelő program Linux Logisztika Mac mobil munkalap nav online-számla Projekt-kontrolling Projekt-vezetés Pénzügy Real-time Számlázó Számvitel Termelésirányítási rendszer Testreszabás tvt Vezetői információs rendszer Vállalatirányítás Vállalatirányítási rendszer Webáruház Ár-kezelés Ügyviteli rendszer Ügyviteli szoftver

Automatikus készlet újraértékelés – Időszaki átlagár kezelés

Steinmetz Tamás
2021 május 17
Funkcionalitások

Időszaki átlagáras készletértékelési módszert használó ügyfeleinknél (többségük ezt használja) már régi probléma volt, hogy csak az időszakos (havi) készlet-újraértékelések után kapták meg a helyes átlagárat az adott hónapban beszerzett árukra. Ez főleg azoknál a – tipikusan kereskedő – cégeknél kritikus probléma, amelyeknél az átlagárak közvetlenül (pl. szorzókkal) össze van kötve az értékesítési árlistákkal.

A FIFO-s vagy a mozgó átlagáras rendszereket az időszaki átlagáras számítási módszer szinte minden szempontból lekörözi, eddig egyetlen hátránya az volt, hogy csak későn – havi zárásoknál – kaptunk pontos információkat.

Az új fejlesztéssel megoldottuk, hogy minden beszerzés jellegű bizonylat (bejövő számla, rárakódó költség, stb.) képes automatikusan újraértékelni az érintett cikkeket a vonatkozó időszakban (adott hónapban). Bevezettük a fix értékelési időszakok használatát (fixen havi v. évi), és az újraértékelések mindig egy teljes időszakra futnak le. Ezáltal továbbra is az időszaki átlagár módszerrel dolgozunk!
És itt adódik a kérdés, hogy mi történik pl. abban az esetben, ha utólag érkezik be rárakódó költség (pl. májusi fuvar számla egy áprilisi beérkezésű árura). Ekkor a rendszer automatikusan (!) áprilisra majd májusra is rögzít egy-egy újraértékelést, tehát az áprilisi és a májusi átlagár is már korrektül tükrözni fogja az utólag lerögzített költséget.

Az automatikus újraértékelések a bizonylatok (pl. számlák) hozzáadása után készülnek oly módon, hogy a bizonylat rögzítését nem lassítják. Ezen új számítások nem “lock-olják” a számköröket, a rendszert nem lassítják.

Olyan készlet-újraértékelés(ek) készülnek, melyek egy bizonylatból indul ki, és a bizonylaton szereplő cikk – projekt párokra készít újraértékeléseket.

Több újraértékelés készülhet:

  • Ha több készletérték-csoport szerepel a bizonylaton, akkor több újraértékelés is készül
  • Ha a beszerzési bizonylat dátuma nem a mai (rögzítési dátum) által meghatározott időszakra vonatkozik, akkor több időszakot kell újraértékelni

Jelenleg fejlesztés alatt van a gyártási bizonylatok utáni készlet-újraértékelés. Itt még feladat, hogy a gyártási szintek alapján ne csak az adott (pl. fél-kész) terméket értékeljük újra, hanem azokat a cikkeket is, amelyekben ez a termék beépülőként szerepel. Ez a feladat akkor különösen bonyolult, amikor az adott gyártási lépés után újra kell számolni a gyártási szinteket.

A funkciót a készletérték-csoportoknál (vagy a cég-szintű kezelésnél a Rendszerbeállítások panelon) kell bekapcsolni. Először meg kell adni, hogy milyen fix értékelési időszakot használunk, majd be kell kapcsolni az “Automatikus újraértékelés beszerzéskor” kapcsolót.

Készletérték-csoport automatikus újraértékelés

Az újraértékelések a szokásos módon újraszámítják az önköltségi és a nyilvántartási árakat, és átlagár-mentés rekordokat képeznek a beszerzési bizonylaton szereplő cikkekre. Ezáltal a beszámolók (készlet-beszámolók, forgalmi elemzések, stb.) a frissített árakon dolgoznak, valamint az értékesítési bizonylatok a frissített értékekkel rögzítik az ELÁBÉ-t.

Fontos, hogy ez az új funkció nem helyettesíti a hó végi teljes újraértékelést. Ennek a két legfontosabb oka a köv.:

  • A gyártási bizonylatok még nem támogatják ezt.
  • Az átlagár-mentések egy “konzisztens” képek készítenek a teljes készlet-állományról egy időszak lezárásakor. Mivel értékesítéskor nem nem képződik automatikus átlagár-mentés, ezért a hó végi zárások hiányosak, és félrevezetőek lehetnek.
Címkék Kontrolling
Előző hír
Kiadtuk a Flexium 3.0 verziót – Átálltunk OpenJDK 11-re
Következő hír
Konfigurálható a dátum formátum
Logo

Vedd fel velünk a kapcsolatot, és találjuk meg együtt a legjobb megoldást a céged számára!

Rendszer

  • Vállalatirányítási rendszerek
  • Flexium ERP Rendszer
  • Modulok
  • PDA – Mobilalkalmazás

Cégünkről

  • Rólunk
  • Szolgáltatások
  • Hírek
  • Áraink

Egyéb

  • Oldaltérkép

Kapcsolat

  • TTC-Soft Kft.
    Iroda: 1121, Budapest, Kakukk út 7
  • info@flexium.hu
  • +36/30 210-2385

TTC-Soft Kft. © 2026 | Minden jog fenntartva.