A bejövő helyesbítő számla a szállító által kibocsátott bizonylatot képviseli. A törvény beszerzési helyesbítő számla kibocsátására kötelez a következő esetekben:
- Engedmény megítélése az eredeti számla kibocsátása után;
- Áruk lettek visszaküldve az eladónak;
- Az áruk vagy szolgáltatások ára az eredeti számla kibocsátása után módosult;
- Bármelyik számlatétel ára, adókulcsa, adóösszege, nettó értéke, bruttó értéke, mennyisége vagy mértékegysége hibás volt.
A bejövő helyesbítő számla általában egy bejövő számlára vagy egy másik bejövő helyesbítő számlára hivatkozik.
A bejövő helyesbítő számla könyvelésekor a rendszer automatikusan végrehajtja az összes releváns könyvelést a pénzügyben és a készlet modulban, mint pl. a készletmennyiség vagy a mozgó átlagár vonatkozásában.
Fejléc – adatok
A számla ezen része a legfontosabb információk bevitelére szolgál, mint Számla sorszáma, Szállító. Többnyire ugyanaz minden bizonylat esetében.
- Szállító: A Szállító kódja, a Partnertörzsből jön, egy alfanumerikus szám. (lásd még: Partnerek)
- Szállító neve: A Partnertörzsből jön, de átírható
- Napló bejegyzés: Itt olyan megjegyzést adhatunk meg (rövid, max 30 karakter) amelyet a rendszer a számviteli bizonylatba másol át, illetve a raktári naplóba.
- a napló bejegyzés után a főkönyvi napló bizonylatszáma jelenik meg, itt lehet megnézni () ehhez a bizonylathoz kapcsolódó főkönyvi tételeket.
- Számkör: A Számkörben megadott paraméterek szerint történik a bizonylatok számozása. (lásd még: Számkörök)
- Szám: A bizonylatszám szigorú számadásu, vagyis folyamatos, kihagyás és ismétlődésmentes sorszám. A bizonylatszám, a számkörben megadott paraméterek szerint generált szám, ami a bejövő helyesbítő számla esetében csak egy iktatószám.
- Referencia szám: Bejövő helyesbítő számla esetében a bejövő bizonylat száma kerüllhet ide.
Lábléc – adatok
A helyesbítő számlán szereplő összegek, megjegyzések kerülnek ide.
A bizonylatokban szereplő összegeket két pénznemben képes vezetni a rendszer. A bal oldali oszlopban mindig a cég pénznemére átszámított értékek láthatók. Amennyiben a bizonylat pénzneme eltér a rendszer (a cég) alap pénznemétől, a jobb oldali oszlopba kerülnek a devizás összegek. Ebben az esetben csak a jobb oldali oszlop szerkeszthető, a bal nem. Az átváltás a két pénznem között a devizanemnél megadott váltó alapján történik .
- Megjegyzés tételek alatt, tételek felett: Nyomtatványoknál használt megjegyzés, a tételek fölé és alá írt szöveges megjegyzés.
- Nettó összesen engedmény nélkül: A számla teljes – a bizonylat engedményének kiszámítását megelőző – nettó összege
- Engedmény: Fej-szintű engedmény százaléka. A következő mezőben az engedmények összege, mely magába foglalja a tétel és a fej-szintű engedményeket is. Amennyiben a fej szintű engedmény módosul, módosul tételszinten a számolt egységár is.
- Nettó összesen: Az engedményes ár összege.
- ÁFA összesen: Az engedményes ár áfája.
- Bruttó összesen: Az engedményes ár bruttó összege.
- Kerekítés: Amennyiben a pénznemnél megadott kerekítési szabály szerint kerekített összeg eltér az eredeti összegtől, az eltérésből származó különbözetet lehet itt rögzíteni.
- Előleg:(TODO)
- Fizetendő: A számla összege.
Általános #
A helyesbítő számla ezen része a bizonylatban levő összes cikkre vonatkozó általános információk bevitelére szolgál.
Itt kerülnek rögzítésre a teljesítéssel kapcsolatos információk, különböző könyvelési szempontból fontos dátumok.
- Teljesítés dátuma: Számviteli teljesítési dátum, amikor tényleges teljesítés volt.
- Kelte: Mikor hoztuk létre a bizonylatot. Alapértelmezetten a mai nap.
- ÁFA teljesítés dátuma: Mikor került bele az ÁFA bevallásba. Alapértelmezetten megegyezik a teljesítés dátumával. Csak azoknál a bizonylatoknál létezik melyek ténylegesen könyvelnek.
- Fizetési határidő: Alapértelmezetten a fizetési feltételekből (lásd még: TODO) kapjuk, de átírható
- Nyilvántartás dátuma: Alapértelmezetten a teljesítés dátumával egyezik meg, de átírható.
- Raktár: Melyik raktárra vonatkozik a bizonylat- csak egy informatív adat. Tételszinten ez a raktár lesz az alapértelmezett, de felülírható. Ha nem az alapértelmezetten megadott raktárra akarjuk a tételeket rögzíteni, akkor célszerű a fejben megváltoztatni a raktárat, ami aztán alapértelmezettként jelenik meg az új tételsoroknál. (lásd még: Raktár)
- Bázis bizonylat: Ha a bizonylatunk egy másik bizonylatból generálódott, akkor a bázis bizonylat száma kerül ide. Viszont, ha több bizonylatból generálódott, akkor nem jelenik meg semmi.
- Adat-tulajdonos: Az adat-tulajdonos megadásával módunkban áll felhasználó szinten is korlátozni a bizonylatokhoz való hozzáférési jogot. Objektum típusonként paraméterezhető, hogy adott panelhez (ObjTypes-hoz) tartozik-e adattulajdonos kezelés. Ha nincs, akkor ez a mező szürke, nem szerkeszthető.
- Felelős: Ki a felelős ezért a bizonylatért.
- Számla Státusz: A Státusz tétel szinten van definiálva. A tételek státuszából következik a fej státusza.
- Nyitott: Rögzítéskor a helyesbítő számla státusza nyitott.
- Túlfizetve: Amennyiben a helyesbítő számla összegénél többet fizettek.
- Fizetve: Amennyiben a helyesbítő számlának minden tétele kifizetésre került.
- Részben fizetve: Amennyiben a helyesbítő számlának vannak Nyitott és Fizetve tételei is.
- Stornózott: Amennyiben a helyesbítő számlát stornózták valamilyen oknál fogva, és az összes tétele stornózva van.
- Nyomtatva: Amennyiben a helyesbítő számlát már kinyomtattuk, a Nyomtatva kapcsoló bekapcsolt állapotban lesz. Egy számla esetében fontos tudni, hogy megtörtént-e már a nyomtatása. A számlát mindig csak egyszer lehet eredeti példányban kinyomtatni.A többi nyomtatvány már csak másolat lesz.
- Számla egyenleg: A Partner egyenlegét módosítják, (számla, helyesbítő számla) az összepontozási napló alapján számítódik.
- Helyesbített: Amennyiben a számlához készült helyesbítési számla(valamilyen módosítás), akkor ki van pipálva.
- ÁFA bitzonylat típus: Áfa-beszámolóknál, könyvelésnél használatos, meghatározza hogy ÁFA típusonként hova sorolható az a számla.(lásd még: link TODO)
- Fizetési feltétel: A partner pénzügyi beállításaiból jön, de módosítható. Ez határozza meg a fizetési határidőt. (lásd még: link TODO)
- Devizanem: A bizonylat devizaneme. Ha üres, akkor a rendszer (a cég könyvelési) pénzneme(Ft). Ha nem üres, akkor minden két devizanemben van meghatározva, a kiválasztott devizában és a rendszer pénznemében. Ebben az esetben a következő mezőbe az árfolyam kerül.
- Projekt,Profit center, Költség típus: ezek különböző dimenziók, ezek alapján tudjuk a rendszerben osztályozni a költségeket, különböző kimutatásokat készíteni.
- Beszerző: A bizonylatnak ki a beszerzője, a személyi törzsből választható.
- Indító üzletkötő: Ki volt az indító üzletkötő. Utólag lekérdezhető, hogy milyen forgalmat generáltak az egyes üzletkötők.
- Megjegyzés: A bizonylathoz kapcsolódó rövid (100 karakter) megjegyzés .
Tételek #
Amennyiben a bejövő számlából generáljuk a helyesbítő számlát, a bejövő számla beemelése két módon történhet:
- Tétel korrigálása
- Tétel másolása
A Tétel korrigálása nyomógombbal a Helyesbítő számla tételsoraiba bemásolásra kerül a Kimenő számlán levő tételsor (amennyiben több tételsor van a Ctrl billentyűvel módunk van több tétel kijelölésére), illetve egy, a számlával mindenben megegyező, csak ellentétes előjelű „helyesbítő” tételsor. A helyesbítő tételsor adatait igény szerint módosíthatjuk
A Tétel másolása nyomógombbal a Helyesbítő számla tételeihez bemásolásra kerül a Bejövő számla tételsorával (amennyiben több tételsor van, a Ctrl billentyűvel módunk van több tétel kijelölésére), mindenben megegyező tételsor. (például ha nem egy hanem két tételt szerettem volna kiszámlázni)
Ezen kívül van még a a Minuszos teljes helyesbítő számla, amikor a számla ugynazon értékeivel állítjuk ki a Helyesbítő számlát csak negatív előjellel.
A helyesbítő számlán több mező áll rendelkezésre az ár beállításhoz és ezek összefüggésben vannak egymással.
A cikk kitöltésekor a tételes Egységár illetve az Engedmény % a beállított (Fizetés és szállítás fülön lévő) Ár-csoportból vagy Árlista-ból származik (amik a partnerból jönnek).
Az Összesen mező beírásakor a Számolt egységár változik, ami visszafelé változtatja a Kedvezményes egységárat, ami a cikk beállítástól függően vagy az Egységárat vagy az Engedmény %-át változtatja.
A cikk-nél az „Engedményes árnál változás” mező mondja meg, hogy az adott cikk hogyan viselkedjen a Kedvezményes egységár mező átírásakor:
„Egységár” esetén a Kedvezményes egységár átírásakor az Engedmény % változatlan marad, és az Egységár változik.
„Engedmény” esetén a Kedvezményes egységár átírásakor az Egységár mező marad változatlan, és az Engedmény % mező változik
A cikk típusa lehet normál vagy szöveges. Ha szöveges, akkor a cikk kódnak üresnek kell lennie és a cikk megnevezésbe írhatunk csak. Olyan esetekben használjuk mikor pl. egy megjegyzést akarunk írni a bizonylat-tétel alá.
- Cikkszám: Cikk kódja (lásd még: Cikkek)
- Cikk megnevezés: Cikk leírás, a Cikk-ből jön, de átírható.
- Katalógus szám: Milyen katalógus szám alatt van nyilvántartva a cikk a Partnernél. (lásd még: Katalógus számok)
- Bizonylati mennyiség: Mennyi a bizonylati mennyiség. A beszerzési/értékesítési mennyiségi egységben értendő. (pl. 10 rekesz)
- Mennyiségi egység: A beszerzési/értékesítési mennyiségi egység, amiben a készlet-mozgás történik. (ez lehet csomag, doboz, melyben több alap mennyiségi egység van )
- Alap mennyiségi egység: Raktározási mennyiségi egység – a raktári napló, az összes napló, a készletállomány, meg az ár mind az alap mennyiségi egységben van megadva.(pl. 6 darab/rekesz)
- Bizonylati egység mennyisége: Egy bizonylati egységben hány darab alap mennyiségi egység van. (6 db., 1 rekeszben 6 darab van)
- Mennyiség (alap): Hány darab alap mennyiségi egység van a bizonylat-tételen. (vagyis 10 rekesz x 6 darab = 60 darab) (lásd még: Cikk/Mennyiségi egységek)
- ÁFA kód: Hány százalékos az ÁFA kulcs. A cikkből jön, de felülírható.
- Engedmény %: Tételszintű engedmény. Az adott tételre mennyi az engedmény. Beírhatjuk kézzel, vagy automatikusan jön az árcsoportból. (lásd még: árkezelés TODO)
- Árlista: A fej-adatból jön, ha az árlista van kiválasztva, ha az árcsoport, akkor dinamikusan generálódik. (lásd még: árkezelés TODO)
- Egységár: Az egységár ami az árlistában volt.
- Kedvezményes egységár: Az egységár a tételszintű engedmény levonása után. (Egységár- Egységár x Engedmény).
- Számolt egységár: Az egységár a tételszintű és fejszintű kedvezmény levonása után. (Kedvezményes egységár – Kedvezményes egységár x Fejszintű engedmény).
- Összesen: A teljes kedvezményes összeg (Számolt egységár x alapmennyiség(nettó)).
- ÁFA: mennyi az áfája az összegnek, az ÁFA kóddal számolva
- Bruttó összesen: Mennyi a bruttó összeg.
- Amennyiben nem a saját pénznemben állították ki a bizonylatot, (Devizanem nem HUF) devizában is ugyanezeket az adatokat meg kell adni.
- Devizanem
- Egységár (dev)
- Számolt egységár (dev)
- Összesen (dev)
- ÁFA (dev)
- Raktár: Melyik raktárban van a cikk. Alapértelmezetten fej-szintről indul de átírható. (lásd még: Raktár)
- Projekt, Profit center, Költség típus: Ezek különböző dimenziók, ezek alapján tudjuk a rendszerben osztályozni a költségeket. A fej-adatokból jön, de felülírható.
- Főkönyvi számlaszám: Hova könyvelődjön a tétel ha van könyvelés.
- Árfolyam: Milyen árfolyamon van lekezelve a tétel. Mindig megegyezik a fej-árfolyammal.
- Megjegyzés: Tétel-soronként rögzíthető megjegyzés, a fejből jön de felülírható.
- Teljesítés jelzése: Mi szerint történik a teljesítés: Mennyiség vagy Ár szerint. A cikk-törzsből jön, de felülírható.
- Teljesített mennyiség: Az a mennyiség amennyit már teljesítettek, alap mennyiségi egységben megadva.
- Teljesített százalék: A teljesítést %-ban is lehet definiálni az egységárhoz viszonyítva.(szolgáltatás típusú megrendelés/szállításnál)
- Visszáru oka: Tételesen is lehet visszáru okot rögzíteni.
Szállítás #
A számla kifizetésével valamint a szállítással kapcsolatos paramétereket szerkeszthetjük itt. Kiválaszthatjuk melyik címre, milyen feltételek mellett történjen a szállítás, milyen ár-kategória szerint történik a kifizetés.
- Számlázási cím: A szállító számlázási címe. Alapértelmezetten a partner-címek táblából kapjuk de felülírható (lásd még: Partner címek).
- Szállítási feltétel: A szállítás milyen feltételekkel történjen.(milyen gépkocsival, hány napon belül stb). Alapértelmezetten a Partner szállítási feltételéből jön de felülírható (lásd még: Szállítási feltételek).
- Szállítási cím forrása: Melyik címre történjen a szállítás. Alapértelmezetten a szállítási feltételből jön de felülírható (lásd még: Szállítási feltételek).
- Partner szállítási címe: Ide az a cím kerül amit kiválasztottunk a Szállítási cím forrásánál. Amennyiben a forrás a Partner szállítási címe, és több is van belőle, itt választhatjuk ki, hogy melyikre szeretnénk szállítani. Ha a forrás a partnernek bármely más címe (levelezési, számlázási stb), akkor megjelenik a cím, de nem módosítható (szürke).
- Szállítási cím: Alapértelmezetten a fent kiválasztott Partner szállítási címből jön, de felülírható.
- Szállítási mód: Milyen gépkocsival történik a szállítás. Az alapértelmezett értékét a Szállítási feltételből kapja, de felülírhatjuk (lásd még: Szállítási feltételek).
- Gépkocsi: Milyen gépkocsival történik a szállítás. Az alapértelmezett értékét a Szállítási módból kapja, de felülírhatjuk.
- Rakodási sorrend: Amennyiben több szállítólevél is van, milyen sorrendben történjen a rakódás.
Pénzügy #
Címek #
Kiegészítő információk #
Ez a fül különböző speciális információk rögzítésére szolgál.
- IntarStat statisztikai beállítások: Az IntaStat kódokat a cég export-import mozgásaihoz szükséges statisztikai beszámolóihoz használjuk. Csak azok a cégek használják, melyeknek nagyobb az export-import forgalma. Ezek a kimutatások az Apehnek, ill. Statisztikai hivatalnak készülnek. Itt tudjuk megadni, hogy milyen ügylet-kóddal, milyen szállítási feltételek mellett, és milyen fuvarozási móddal történt a szóbanforgó mozgás, valamint melyik tagállamhoz tartozik a számla.
- Kapcsolattartó adatai:
- Kapcsolattartó: Alapértelmezetten a Partner alapértelmezett kapcsolattartója, de átírható
- Vevő kapcsolattartó: A számlához kapcsolódó kapcsolattartó. Alapértelmezetten a Kapcsolattartó mezőből jön, de átírható.
- Vevő kapcsolattartó telefon: Alapértelmezetten a Partner alapértelmezett kapcsolattartójának telefonszáma, de átírható.
- Meghíusulás oka: Ha valamiért nem fizetik ki a számlát, mi a meghíusulás oka (pl. magas ár, hibás áru, lemondta stb).
- EU-raklap, Egyutas raklap: milyen raklapokon szállították ki az árut.
Panel menük #
A Panel menüvel (Alt+P) az aktív panelhez kapcsolódó menüpontok hívhatók meg.
Számla tételek #
(TODO. + ha nincs generálás, lehet célbizonylat?)
Cél bizonylatok listája #
A bejövő helyesbítő számla milyen bizonylatotokat generált. Amennyiben a számlából nem generáltuk más bizonylatot, ez a menüpont nem elérhető (szürke). (Lásd még: Bizonylati hivatkozások.)
Cél bizonylat – tételek listája #
Melyik tételből melyik cél bizonylat-tétel készült. Amennyiben a bejövő helyesbítő számlából nem generáltuk más bizonylatot, ez a menüpont nem elérhető (szürke). (Lásd még: Bizonylati hivatkozások.)
Stornó #
Amennyiben a bejövő helyesbítő számla valamilyen oknál fogva nem jó, „törölni kell”, a Stornó panel-menüponttal egy stornó-helyesbítő számlát generálunk. Ez egy új bizonylatot jelent, (a stornó-helyesbítő számlát) amit ki kell nyomtatni. A helyesbítő számla státusza „Stornó” lesz. A naplóba bekerül egy inverz tétel ellenkező előjellel mint a helyesbítő számla összege. A bizonylati hivatkozások táblába pedig generálódik egy hivatkozás a számlára, saját magára.
Beszámolók #
A többi panelmenü segítségével a bizonylathoz kapcsolódó beszámolók érhetők el:
Naplókönyvelés előzetes ellenőrzése
Egyeztetett banki bizonylatok: Meg lehet nézni, hogy az adott számla mivel lett összepontozva.
Összepontozási napló
Napló bejegyzések
Szükséglettervezés: Egy beparaméterezett szükséglettervezést hív meg. (lásd még: link TODO)